söndag 2 juni 2019

Suecia antiqua et hodierna och min äng

Denna rubrik är från ett tidigt skryt-fake-news. Det är 1600-tal och Erik Dahlberg far runt i Sverige och avbildar  vad han ser men eftersom planscherna ska bli gåvor till utomlands potentater så tar han i. Lite. Överdriver vissa byggnaders storlek, tar med stiliga tillbyggnader som kanske ännu inte finns...och här finns kopplingen till min äng. Här är den!

Okej, okej! Inte så ängigt ännu. Och rosenhäcken mot vägen skulle kanske inte ens Erik D ta med.

Men se där! Kan det vara Mandelblom? Det har jag i alla fall sått där.

Humleblomster, frösådda i balkonglåda! Blommar fint, redo att sprida sig från barnkammaren under linden.
 
Rödklöver, samma sak där fast ännu inga blommor.
 
Tjärblomster, där finns knoppar.
 
Smultron som kommit av sig självt.
 
Detta hoppas jag är en rar ängsväxt för det är gott om den...
 
Ängssyra, frösådd och numera utplanterad all over the place!
Där finns också visippa, blå viol, midsommarblomster, smörboll, vanlig smörblomma , pyttesmå vita blommor, teveronica, gullviva och en inplanterad liljekonvalj.
Så, för min inre syn är det redan ängarnas äng! Vår gåva till nästa generation, ja, till själva framtiden. En genbank. En oas för pollinatörer.
Erik D och jag...


4 kommentarer:

fale artut sa...

Din okända växt är nog plister, finns ofta på beten till exempel, eller naturgödslad odling
Blir vass att hantera när den har blommat över.

KataM sa...

Den ser betydligt bättre ut än min äng in spe, i alla fall. Den har blivit fullständigt invaderad av prästkragar som kväver allt annat. Så nu får det bli rensning och nysådd. Hoppas det är liv i mina ängsfröer ännu.

fale artut sa...

Ängarnas äng, det är klart att det blir. En liten bänk skulle kanske sitta fint?

AnJa sa...

Haha, det var visst här du visade blomsterängen... Nu var jag lite för snabb.